Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yine kılıçla hutbe okudu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bugün Ayasofya’da Cuma namazı kıldırdı, “Hayatın tekrarı yok” başlıklı hutbeyi kılıçla okudu. Allah’ın beşere emanet ettiği ömrün bir hesabı olduğunu belirten Erbaş, “Doğumun sevinci kadar, mevtin hüznü de hakikattir ve bütün yaratılmışlar için bir müddet takdir edilmiştir. Aldığımız her nefeste o büyük güne biraz daha yaklaşıyoruz. Günlerimiz, aylarımız ve yıllarımız birer birer geride kalıyor. Her düşen takvim yaprağıyla ömür sermayemiz tükenip gidiyor. Ömrümüzden bir yılı daha geride bırakıyoruz. Vakit, hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekme, yaptıklarımız mizana yani tartıya girmeden amellerimizi gözden geçirme vaktidir” dedi.

DİYANET PAYLAŞTI

Hutbenin okunduğunu gösteren manzaraları Ali Erbaş, kendi toplumsal medya hesabında paylaştı. Erbaş’ın kılıçlı fotoğrafı ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumsal medya hesabında paylaşıldı.

Erbaş, Ayasofya’nın mescide dönüştürülmesiyle kılınan birinci Cuma namazının akabinde da elinde kılıçla hutbe okumuştu. Erbaş, yansılar üzerine, “İstanbul fethedildiğinde Ayasofya’daki birinci Cuma hutbesi de kılıçla okunmuş ve 481 yıl bu türlü devam etmiştir. Hutbenin bu halde okunması, bir tarafıyla Ayasofya’nın mescide çevrildiğinin ilanı, öbür tarafıyla de fethe dair bir bildiridir.” açıklamasını yapmıştı. ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir