Erdoğan: 2028’de bütün konutlar bitecek! Sosyal konutta ilk temel atıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde 17 vilayette 5 bin 615 konutun temelleri eşzamanlı atılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar hakikat iş yaptığımızı, ne büyük gereksinimi karşıladığımızı göstermektedir. Bugün prestijiyle Türkiye’de artık vilayetlerimizin, ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık ” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Başlattığımız son kampanya ile TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. İki yıl içinde 250 bin konutluk birinci etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Bugün Sincan bir diğer hoş. Ankara bir öteki hoş. Görüntü konferansla şu andaki toplantıyı izleyen takip eden tüm vatandaşlarıma Ankara’dan selamlar, sevgiler…

Her tıp sarsıntıda daima yüreklerimiz ağzımıza geldi. Birçok kardeşlerimizi kaybettik, sıhhatsiz yapılaşmayla. Her sarsıntı, sel ve heyelan bu gerçeği yüzümüze çarpmıştır. İzmir’de Malatya, Elazığ’da yaşadık. 1999 sarsıntısının arından bu doğrultuda birtakım adımlar atılmışsa da ekonomik ve konforlu konut arzı yeteri kadar sunulamamıştır. Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla inşa edilmiş konut sayısı 43 bindi. Biz bugün bu sayısı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye…

26 bin toplumsal tesis inşa ettik. Başlattığımız son kampanyayla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri de süratle ilerliyor. Kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. 60 bin konutluk Esenler’de kentsel dönüşüm projesinin teslim merasiminde heyecan ve sevince ortak olduk.

Büyük konut atılımı ve kentsel dönüşüm projelerinin yaygınlaşması özel kesimi harekete geçirmiştir. 28,5 milyon konutun 13,5 milyonun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz.

FIRSATÇILAR ZULÜM ETTİ KİRACILARINA

Konut ve kira fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşlarımızı mağdur etti. Kira fiyatlarında fırsatçılar, konut sahipleri zulüm etti kiracılarına. Bu yüzden kira artış sonu getirdik. Yüksek kira fiyatlarına karşı vatandaşımızı ezdirmemek için Cumhuriyet Tarihinin en büyük toplumsal konut projesini başlattık. 1 milyon arsa projesinde alt yapıyı biz yapacağız konutu da vatandaşımız yapacak. 

NE KADAR YANLIŞSIZ BİR İŞ YAPTIĞIMIZI GÖSTERİYOR

TOKİ takviyesiyle kendi meskenini yapmak isteyen vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Altyapıyı biz yapacağız, konutu vatandaş yapacak. TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla konut sahibi olmuş milyonlarca vatandaşımız var. En büyük mükafat bu vatandaşlardan aldığımız duadır. Yeni kampanyamızın temelini atarken vatandaşlarımızın duasına talibiz.

Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması ne kadar yanlışsız iş yaptığımızın göstergesidir. Konut ve emlak hizmete girdiğinde 6 milyon vatandaş daha huzurlu yuvasına kavuşmuş, yarım milyona yakın vatandaşın istihdam edileceği iş yerleri faaliyete geçmiş olacaktır.

Temelini attığımız birinci etap 5615 konut Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyon, Diyarbakır, uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Tunceli, Elazığ vilayetlerimizi kapsıyor. Hazırlıklar tamamlandıkça temelleri ısa müddette de 81 vilayet ve ilçelerimizin tamamında yaygınlaştıracağız.

2 YIL İÇİNDE TAMAMLAYIP TESLİM EDECEĞİZ

900 milyar liralık yatırımla 2 trilyon liralık ivme kazanacaktır. İki yıl içinde 250 bin konutluk birinci etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Palavra yok, ne dediysek o.

Depremle sarsılan kentlerimizdeki vatandaşlarımızı konut inşa ederek nasıl en kısa müddette konutlarına kavuşturduysak bu projeyi de hayata geçireceğiz. Ülkemizin idaresine talip olarak yola çıkarken Türkiye’de artı hiçbir şey eskisi üzere olmayacak demiştik. Hamdolsun 20 yılda her alanda ülkemize asırlık hizmet kazandırarak milletimize verdiğimiz kelamı tuttuk. Vilayetlerimizin ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık. Bunu argüman ile söylüyoruz.

SANDIKLARI PATLATMAYA VAR MISINIZ?

Nereden nereye… Eski hastanelerin halini düşünün. Artık kent hastanelerine gittiğimizde konfor ortada. Odalar pırıl pırıl. Bay Kemal’in SSK genel müdürü olduğu zaman ah ah, hastanelerin hali ortadaydı. 7 ay var, 7 ay sonra sandığa gideceğiz. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmak yok, yola devam.

Vatandaşlarımızdan isteyen konut, arsa, iş yeri alarak bu atılıma ortak olabilecek. Altyapı ve imarı hazırlanmış inşaata hazır emlak bu atılımı farklı kılıyor. TOKİ’nin konutlarından alamayanlar TOKİ dayanağıyla bu yerlerde kendi konutunu yapabilecek. Çok bereketli bir konut atılımı bizi bekliyor. Bugün prestijiyle Türkiye’de artık vilayetlerimizin, ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık.

Emekli kardeşlerimiz buralarda hak ettikleri sevgi ve saygıyı iliklerine kadar hissedecek. Gençler bu mahallelerde özgüven kazanacaksınız.

Ülkemizi kuzeyinden güneyine doğusundan batısına tüm kentleriyle külliye, cami, han, hamam ve meydanlarımızla Türkiye Yüzyılı’na hazırlanıyor. 10 yıl evvel 6,5 milyon yapıyı içeren kentsel dönüşüm atağını bu anlayışla başlatmıştık. Amacımızın yarısını dönüştürerek milyonlarca insanımızın can ve mal güvenliğini sağladığımız şu günlerde milletimiz kazanacaksa biz her türlü bedeli göz önüne alarak ne yapılması gerekiyorsa yaparız. Kentlerimiz konutlarıyla değil, maziden atiye tüm zenginliğini koruyarak geliştiriyoruz. Ecdad yadigarı yapıtlarımızı hayatın içine katıyoruz.

TÜRKİYE YÜZYILI’NIN İNŞASINI SÜRDÜRECEĞİZ

Ülkemizin 450 başka noktasında yürüttüğümüz millet bahçeleri projeleriyle her yaştan insanımıza yeni nefes alanları açıyoruz. Bunların hepsi şehircilik alanında yaptığımız çalışmalar. Eğitim, sıhhat, ulaştırma, sanayi, tarımda durum birebir. CHP’ye bir sorun, siz ne yaptınız ya. Bir sorun. Ziya Paşa diyor ki, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır yapıtı.

Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Güvenlik, savunma, adalette durum tıpkı. İHA, SİHA, AKINCILARIMIZ var mı?

Cari fazla ile büyümede durum tıpkı. Her alanda ülkemizi asırlık hizmet ve yapıtlara kavuşturmak için gece gündüz çalıştık. Vazifeye geldiğimizde 76 üniversite vardı. 81 ilin tamamında 208 üniversite var. Üniversite olmayan ilimiz yok.

Türkiye’yi ekonomik bakımdan geliştirecek programı hazırlığı olan siyasi takım biziz. 28’inde Türkiye Yüzyılı’nı Ankara Kapalı Spor Salonu’nda açıklıyorum. 2023’te milletimizin dayanağını tekrar alarak Türkiye Yüzyılı’nın inşasını sürdüreceğiz.

Sosyal konut projesinde Lider Erdoğan 17 şehire tek tek bağlanarak betonlar atıldı son olarak butona basıldı. Böylelikle birinci konutum birinci işyerim projesinde birinci temel atılmış oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Temel Atma merasiminde açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum “Türkiye Yüzyılı’nın hangi muştulara sahne olacağını gösteriyorsunuz. 8 milyona yakın müracaatla devletine güvenen ve bu kutlu yolda bizi her daim destekleyen 85 milyon kardeşimizin her birine farklı ayrı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

17 vilayetimizde tam 5 bin 615 yeni yuvamızın temelini atmanın gururu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın hangi muştular ve hoşlukları ortaya koyacağını gösteriyorsunuz. Konya’dan Aydın’a, Kahramanmaraş’tan Erzurum’a, İstanbul’dan İzmir’e 85 milyon kardeşimizin her birine başka farklı teşekkür ediyoruz. Biz bu milletin dualarına talibiz. Biz milletimizin gönlüne, yüreğine talibiz.

TARİHİN EN BÜYÜK PROJESİNİ BAŞLATIYORUZ

Bize aziz milletimizin gönlü kâfi diyoruz. Bugün hislerimizin tepe yaptığı bir gün. Milletimiz yıllar yılı gecekondulara mahkum edildi. Annelerimiz, dedelerimiz, babalarımız benim de bir yuvam olsa diye hayal kurdular. Bu milletin muhtaçlıklarını görmezden geldiler. Afetlerde milletimize yardım edemediler. 3 Kasım 2002’de AK Parti ile, Cumhurbaşkanımız ile yeni bir siyaset başladı. Şefkat siyaseti başladı. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz tekrar ayağa kalktı. Hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği TOKİ ile 1 milyon 1710 bin konut yaptık. Okulları ile mescitleri ile milletimizin hizmetine sunduk. Cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal konut projesini başlatıyoruz.

KAYNAĞINIZ NE DİYE SORDULAR

20 yılda TOKİ’mizle 1 milyon 170 bin konut yaptık. 30 bine yakın toplumsal donatılarıyla inşaatlarımızı yaptık, milletin hizmetine sunduk. Daha büyük adımla Cumhuriyet tarihimizin en büyük Toplumsal Konut atılımını başlatıyoruz. Her şeye hayır diyen o zihniyet ortaya çıktı. Daima bir ağızdan yapamazsınız dediler. Sincan’dan soruyorum, yapıyor muyuz? 17 vilayette temellerimizi müjdelerimizden 40 gün sonra atıyor muyuz? Kaynağınız ne diye sordular, Türkiye, milletimiz dedik. Yeni yapacağımız yüz binlerce yuvanın teminatı da garantisi de Recep Tayyip Erdoğan’dır dedik. Onlara diyoruz ki, gözlerini görüyor, kulaklarınız duyuyorsa Sincan’a bakın. Bu kentteki yapıtlara bakın. Bu milletin gücüne inanmayanlar dönsünler Ankara’nın büyük dönüşümüne baksınlar.

250 bin konut sizin maksadınız 1 milyon konut gayeli arsa sizin yapıtınız. Bu milletin Cumhurbaşkanımız Erdoğan liderliğinde yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Türkiye Yüzyıl’nın önünde kimse duramadı duramayacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir