Kentsel Dönüşümde Yeni Krediler Yolda: Kiralarda Artış Devleti de Harekete Geçirdi Fiyatlar Yükseldi

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarla Türkiye’de artan zelzele şuuru, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak üzere görünüyor. Bu bağlamda hükümet de düzenlemelerde yenilikler yapıyor.

Türkiye’nin sarsıntı gerçeğini hatırlamasıyla ülke çapında oluşan tedirginlik bir yandan yapıların denetim edilmesini sağlarken, öteki yandan da riskli görülen yapılarda dönüşümü mecbur kılıyor.

Depreme güçlü binalarda yaşamak isteyen kiracılar sağlam oldukları düşünülen konutlara geçmeye çalışırken, kiralar zorluyor. Konut sahipleri ise hem düşen alım gücü hem yükselen kiralar hem de kentsel dönüşüm için yapılacak ödemeler karşısında karar kara düşünüyor.

Kentsel dönüşümü ülke çağında hızlandırabilmek ismine Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının akabinde yeni bir finansman yolu uygulanmasına kara verildiğini belirtmişti.

Türkiye çağında 6,5 milyon yapının ivedilikle dönüştürülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, uzun vadeli ve sübvansiyonlu (devlet/hazine destekli) bir finans idaresinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, katıldığı bir yayında kentsel dönüşümde riskli kabul edilen binalardan çıkanlara verilen kira yardımınsa artış olduğunu açıkladı.

Türkiye’de devam eden kentsel dönüşüm projeleri için yapılan kira yardımları İstanbul’da ortalama 12 bin liranın üzerinde olan kiralara rağmen, 1.500 TL’den 3 bin 500 liraya yükseltildi.

Bakan Kurum, Anadolu’da da büyük illerde (Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir) kira yardımının 3 bin TL’ye, başka büyükşehirlerde 2 bin 500 TL’ye, öbür vilayetlerde de 2 bin TL’ye yükseltildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir