Kılıçdaroğlu: Suriyeli kardeşlerimizi 2 yıl içerisinde göndereceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş ile Eskişehir’e gitti.

Kentin Sıhhiye Meydanı’ndaki Millet Buluşması’nda Eskişehirliler ile bir ortaya gelen CHP başkanından evvel kürsüye Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ABB Lideri Mansur Yavaş çıktı.

Yavaş’ın açıklamalarından evvel çıkanlar şöyle oldu:

EN GÜÇ KONUŞMALARIMIZDAN BİRİ BURADA OLACAK: 14 Mayıs’tan sonra asıl biz sizlerle gurur duyacağız inşallah. Mitinglere gidiyoruz konuşuyoruz lakin en güç konuşmalarımızdan biri burada olacak. Zira Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı bizim ustamız.

BU İKİYÜZLÜ BİR SİYASETTİR: Bunların mantığı şu seçime girmek özgür, kazanmak yasak. Evvelce zorla sökülen T.C. tabelalarını taktık. “İstanbul giderse Kudüs sarfiyat, İstanbul giderse Mekke sarfiyat, Mursi mi Sisi mi? Binali mi Sisi mi?” Bu türlü dediler o denli değil mi? Ekrem Bey 800 bin oy farkla ders verdi. Ne Mekke düştü ne Kudüs düştü, onlar Sisi’yle el sıkıştılar. Mahallî seçimlerden evvel “Mansur Yavaş gelecek sayaçları PKK’lılar okuyacak” dediler. Yuhlamayın, gülün bunlara, kahkaha atın. Bu laflara meczup inanmaz Artık de birebirini söylüyorlar. “Biz gidersek ülke bölünür.” Bu ikiyüzlü bir siyasettir. Bu ülkede bebek katilini cezaevinden çıkaracak hiçbir güç yoktur. Bu ülkede eli kanlı teröristleri afla çıkaracak hiçbir güç de yoktur. O vakit niçin iftira atıyorsunuz?

EN BÜYÜK BEKA SORUNU, BU İKTİDARIN KENDİSİ HALİNE GELDİ: Artık nefret siyaseti bitecek. Dehşet siyaseti bitecek. Çok daha düzgün idareler gelecek. Seçildik rozetimizi çıkardık, ayrım yapmadan kimin ne muhtaçlığı varsa ona el attık. Her nedense bu arkadaşlar oralarda bizleri görmüyor. Lakin oralardaki halk bizleri görüyor. Bundan sonra hükümet de açık ihaleler yapacak. Rekabeti sağlayacak. Alışmışlar, her seçim ‘beka.’ Seçim biter ‘beka’ da biter. Ülkedeki mülteciler bekamızı tehdit ediyor. Ülkemizdeki pahalılık bekamızı tehdit ediyor. ‘Enflasyon, kira fiyatları hepsi artık beka sorunu haline geldi. Tez ediyorum, en büyük beka sorunu bu iktidarın kendisi haline geldi! Makus giden hiçbir şey bunların üstüne yapışmıyor.

NEFRET SİYASETİNDEN BIKTIK: Gençlere asalak deniyor, o denli mi? Madem bu gençlere iş bulamayacaktınız Türkiye’nin her yerine bu kadar üniversiteyi niçin açtınız? Gençler iş beğenmezmiş. O denli bir şey yok. Türkiye’de gençler alnının terinin karşılığını alamıyor. İşverenler onları yok parasına çalıştırıyor. Elektriğe gelen artırımlara işverenin gıkı çıkmıyor. Nefret siyasetinden bıktık, azarlanmaktan bıktık. Kesinlikle bu değişime muhtaçlık var.

13. CUMHURBAŞKANIMIZI ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE OTURACAĞIZ: Benim bildiğim yeterli Müslümanın ağzından bal damlar, hiç kimseye hakaret etmez ve palavra söylemez. İnşallah Millet İttifakı olarak birleşe birleşe kazanacağız. Hengame etmek yerine yan yana geleceğiz. İnşallah 13. Cumhurbaşkanımızı Çankaya Köşkü’ne oturacağız.

Mansur Yavaş’ın akabinde Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

VATANDAŞA GELİNCE PARA YOK: Türkiye’yi barıştıracağız. Kucaklaşacağız. Daima bir arada kucaklaşacağız. Herkesin aşının, işinin olduğu, herkesin işine huzurla gittiği hoş bir Türkiye inşa edeceğiz. Bunları söylediğim vakit parayı nereden bulacaksın diyorlar. Sen, beşli çetelere bulurken para var, vatandaşa gelince para yok. Onlardan o paraların tamamını son kuruşuna kadar alacağım ve millete vereceğim.

OTORİTER BİR REJİMİ DEMOKRATİK YOLLARLA DEĞİŞTİRİN: Gençler, sayısı çıkardım. 44 bin 648 genç Eskişehir’de birinci defa sandığa gidecek. Dersimize düzgün çalışıyoruz değil mi? 44 bin 648 gence sesleniyorum. Türkiye’nin yazgısını değiştirecek olan sizlersiniz. Demokrasiyi getirecek olan sizlersiniz. Otoriter bir rejimi demokratik yollarla değiştirin. Cumhurbaşkanlığımızda göreceksiniz en rahatlıkla beni eleştireceksiniz. Gerçek manada bir demokrasi olacak. Göreceksiniz. Bakın demokrasiye hepimizin muhtaçlığı var. Biz birinci çeşitte birinci seferde bitirmek zorundayız. Yani bir arada. Onun için hoş bir sloganımız var. “Birleşe birleşe kazanacağız”. Ve Türkiye’de yeni bir tarih yazacağız. Buna inanmanızı isterim.

SOĞAN LÜKS OLMAYA BAŞLADI: Artık Mısır’daki sağır sultan da bunu duymuştur. Demokrasi etrafında hepimizin kazanması lazım. Zira büyük kahırları daima bir arada çekiyoruz. Bu kahırlardan hepimizin kurtulması lazım. Bakın Türkiye’nin geldiği noktaya bakın. Bu ülkede soğan sorunu var mıydı? Soğan lüks olmaya başladı. Bu ülkede saman sorunu var mıydı? Saman dış ülkelerden geliyor. Eti, arpayı, yulafı dışarıdan getiriyorsun. Bizim çiftçi nasıl gelişecek. Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet etmez. Biz kendimiz üretmeliyiz. Çiftçiye kırmızı mazot vereceğiz. ÖTV’siz KDV’siz vereceğiz. Her şeyin dışarıdan gelmesi, toplumun yoksullaşması demektir. Hepimiz yoksullaştık.

YURT PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ: Gençlere kelamım var. Türkiye’de bütün coğrafyalarda yurt meselesini çözeceğiz. Anneler babalar çocuklarını üniversiteye itimat içinde göndereceksiniz. Beşli çetelere hizmet edenleri alıp, halka hizmet edenleri oraya getirmeliyiz.

22 YILDIR KİRA MESELESİNİ ÇÖZEMEDİLER: TOKİ niçin kuruldu? Kira sıkıntısını çözmek için. Beşerler kıymetli değil, ucuz ve yaşanabilir konutlara kavuşsun diye kuruldu. 22 yıldır kira meselesini çözemediler. Artık beşerler mesken sahibinin istediği kirayı ödeyemediği için davalar açılmaya başladı. Konut problemini çözmenin 1. yolu yabancıya mesken satmayacaksın. Bizim insanımız 400 bin doları nereden bulacak? O parayı Bay Kemal bulacak herkes, konut sahibi olacak. Onlar çetelere çalışıyorlar, yabancılara çalışıyorlar. TOKİ lüks konut yapmayacak. İsmi üstünde toplu konut yapacak. Asıl sürecine döndüreceğiz. Kızılay çadır satmayacak, kan satmayacak. Evvelden olduğu üzere güç günlerimizde yanımızda olacak.

SURİYELİLERİ 2 YIL İÇİNDE GÖNDERECEĞİZ: Suriyeli kardeşlerimiz. Onların kendi konutlarına dönmelerini istiyor musunuz? Ben AKP ve MHP’ye oy veren vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Sonlar neden korunmuyor. 3 milyon 600 bin Suriyelinin bizim ülkemizde ne işi var. Neden efor harcamadınız. Al sığınmacıların hepsini Saray’a yerleştir kardeşim. Hatay’ın nüfusu değişecek. Bizim çocuklarımız iş bulamıyor. Suriyeli kardeşlerimizi en geç 2 yıl içerisinde, ırkçılık yapmadan, kendi ülkelerine göndereceğiz. Yollarını, okullarını, kreşlerinin hepsini AB fonlarıyla yapacağız.

İŞSİZLİK DÜNYANIN EN ACIMASIZ ALANIDIR: Gelir düştükçe, beşerler elektrik paralarını ödeyemiyorlar. İşsizlik epeyce beşerler doğalgaz, su paralarını bile ödeyemiyorlar. Konutlarda baba ile oğul birbirlerinin yüzlerine bakamaz noktaya geldiler. Bu probleme tahlil üretmemiz lazım. İşsizlik dünyanın en acımasız alanıdır. İşsiz kalan insan her türlü probleme açık demektir. Sizin yani gençlerin bu ülkede rahat yaşayabilmeleri, bu kentte huzur içinde yaşayabilmeleri için her türlü alanda yatırım yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir