Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının şifreleri ne?

Kılıçdaroğlu’nun küme toplantısında İmamoğlu’nun “CHP ailesinin bir üyesi” olduğunun altını çizmesi, hem tabana hem de GÜZEL Parti’ye bir bildiri olarak yorumlanıyor. Gözler İYİ Parti küme toplantısında.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği münasebeti ile verilen mahpus cezasının akabinde Altılı Masanın ortak adayının kim olacağı tartışmaları sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Salı günkü küme toplantısında İmamoğlu’nun “CHP ailesinin bir üyesi”olduğunun altını çizmesi hem tabana hem de ÂLÂ Parti’ye bir bildiri olarak yorumlandı.

İmamoğlu, kamuoyunda “ahmak davası” olarak bilinen suçlama ile ilgili yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus ve siyasi yasak cezası almasının akabinde altılı masanın ortak adayı ile ilgili tartışmalar hızlanmış ve İmamoğlu ile İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in Saraçhane’de ortak hareket etmesi de çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı.

“Baba-oğul” benzetmesi

Kılıçdaroğlu Salı günü TBMM’de partisinin küme toplantısına İmamoğlu’nu da davet ederek tüm bu tartışmalara karşılık veren bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının en kıymetli kısımlarından biri, İmamoğlu ile ortasındaki bağ için baba-oğul benzetmesi yapması oldu. CHP lideri “Ben, Ekrem İmamoğlu ile baba-oğul ilgisi üzereyiz. Kendisi CHP’nin olduğu kadar benim de evladımdır. Ona sahip çıkmak benim de boynumun borcudur” diye konuştu.

DW Türkçe’nin CHP kulislerinden edindiği bilgiye nazaran, Kılıçdaroğlu kümeye katılma davetini dün İmamoğlu’nu arayarak yaptı. CHP’liler bunun yeni olmadığını ve daha evvel eski İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili yargı kararlarının akabinde da misal bir sahiplenici tavır sergilendiğini hatırlatıyor.

Bingöl: CHP’nin evladı vurgusu önemliydi

CHP Parti Meclisi Üyesi Tekin Bingöl, küme toplantısının akabinde DW’ye yaptığı açıklamada, İBB Başkanı’nın kümeye iştirakini şöyle kıymetlendirdi:

“Sayın İmamoğlu bizim yol arkadaşımızdır, İstanbul Büyükşehir ve 16 milyonun belediye lideridir. Bugüne kadarki icraatlarında asla ayrım yapmamıştır. Aslında AKP’yi öfkelendiren, kendilerinin geçmişte yapmış olduğu ayrımcı, ötekileştiren anlayışın dışında, birleştiren, tüm İstanbul halkını kucaklayan bir belediyecilik anlayışının artık İstanbul’da karar sürmesidir.”

Bingöl, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının “duygusal istikameti de bulunduğuna” işaret ederek, “Birileri nifak sokmaya çalışırken bütün bunların beyhude olduğunu, Sayın İmamoğlu’nun CHP’nin evladı olduğunu altını çizerek belirtmesi çok önemliydi” kelamlarıyla yorumladı.

İYİ Parti’ye mi ileti verildi?

CHP önderinin konuşmasındaki birtakım ögelerin İmamoğlu’nun ceza almasından sorumlu tuttukları iktidara olduğu kadar Altılı Masadaki UYGUN Parti’ye yönelik olduğunu düşünenler de bulunuyor.

CHP’yi yakından tanıyan gazeteci İsmet Demirdöğen, CHP başkanının bugünkü konuşmaya önemli olarak hazırlanmış olduğu ve vereceği bildirileri evvelden çok düzgün düşünmüş olduğu yorumunu yaparak, kelamlarını şöyle sürdürüyor:

“(Ekrem İmamoğlu bizim) dedi. İmamoğlu’na yönelik çıkışlara, sahiplenmelere, onu bağımsız aday yapma ve CHP’den koparma uğraşlarına karşı ortalarındaki hukuku baba-oğul hukuku olarak tanımladığını ve oğlu üzere gördüğünü tabir etti.”

Kılıçdaroğlu’nun kelamlarını, İmamoğlu ile CHP’nin ortasını açmaya yönelik atılımları boşa çıkarma gayeli olarak gören Demirdöğen, “Onu Bilhassa ÂLÂ Parti’nin sahiplenmesi karşısında Saraçhane’deki Çarşamba ve Perşembe günkü şovlar, bilhassa davanın bitiminden sonraki şovda sahiplenme ve CHP ile ortasına uzaklık koymak atılımını boşa çıkaran bir küme toplantısı oldu” diyor.

Bu ortada küme toplantısının akabinde Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu birlikte makam odasına geçerek bir müddet daha görüştü. CHP’li yetkililer İmamoğlu’nun Kılıçdaroğlu’nun baba-oğul benzetmesinden çok memnun olduğunu ve birkaç sefer teşekkür ettiğini belirttiler.

İmamoğlu da kümeden ayrıldığı sırada gazetecilerin Kılıçdaroğlu’nun “baba-oğul” benzetmesine ait sorusuna karşılık “gurur duydum” karşılığını verdi. İmamoğlu “Saraçhane düğümü çözüldü mü?” sorusunu ise “Düğüm yoktu ki” formunda yanıtlandırdı.

“Bay Kemal” vurgusu

Bu ortada Kılıçdaroğlu’nun küme konuşmasında yaptığı “Bay Kemal” vurgusuyla cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki savını bir defa daha ortaya koyduğunu düşünenler çoğunlukta.

CHP lideri grup konuşmasının sonlarında “Herkes Bay Kemal’i beklesin” demişti.

Gazeteci Demirdöğen’e göre CHP lideri bugünkü konuşmasında HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar’a sahip çıkarak ve İmamoğlu için baba-oğul benzetmesi yaparak “bir yandan kendi cephesini genişletti ve partisinin bütünlüğünü korudu, öbür yandan da Bay Kemal göndermesi ile yeni kapıları açık bıraktı.”

Siyaset Bilimci İbrahim Uslu da Kılıçdaroğlu’nun CHP lideri olarak doğal adaylardan birisi olduğunu ve bu nedenle aslında baştan beri tezli olduğunu söyleyerek, lakin buna karşın Kılıçdaroğlu’nun Altılı Masanın hala tek karar verici olduğunu vurgulamasını değerli buluyor.

Gözler İYİ Parti küme toplantısında

Kılıçdaroğlu’nun küme toplantısının akabinde artık gözler Akşener’in Çarşamba sabahı UYGUN Parti’nin Meclis’teki küme toplantısına çevrilmiş durumda.

Peki İmamoğlu’na verilen cezanın akabinde CHP ile İYİ Parti ortasında biraz daha su üstüne çıkan bu gergin hava Altılı Masada kalıcı bir kırılmaya yol açar mı? Ya da ortak aday fikrinden vazgeçilerek çoklu aday çıkartılması düşünülebilir mi?

Altılı Masayı oluşturan partiler ortasında vakit zaman adayın kim olması gerektiği dahil çeşitli mevzulara dair farklı görüşler ya da tavırlar olabiliyor. Lakin gerek kulislere gerekse uzmanlara nazaran bu üzere görüş farklılıklarının Altılı Masada derin bir kırılma yaratması beklenmiyor.

“Kimsenin masadan kalkma lüksü yok”

DW Türkçe’ye konuşan Uslu, Altılı Masanın dağılmasının “matematik” nedeniyle mümkün olmadığını ve bu türlü bir ihtimalin siyasi intiharla eş olacağını söyleyerek, bu matematiği şöyle açıklıyor:

“Her partinin önünde uygun davranmak zorunda olduğu bir matematik var. Birinci matematik yüzde 50 artı 1 oy, şu anda sistemdeki hiçbir aktör tek başına bu oyu alamıyor. İkincisi yönetebilmek için parlamentoda 300 artı 1 bulma zaruriliği. Üçüncüsü anayasa değişikliği için 360 sandalye. Bunlar matematik, kimsenin küsme ya da masadan kalkma lüksü yok.”

Uslu, bu matematik nedeniyle hiçbir partinin “siyasal intiharı göze alabileceğini” düşünmediğini de sözlerine ekleyerek, “Altı parti zorunluluklar nedeniyle bir ortada ve buna mecburlar. Üstelik bu zorunluluklar giderek azalmıyor, tersine artıyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir