Kuzey Kore’den başarısız uydu fırlatışı: Roket arızası nedeniyle denize düştü

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde yaptığı uydu fırlatışının, taşıyıcı roket sisteminde yaşanan arıza nedeniyle başarısız olduğu bildirildi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme Yönetiminden (NADA) yapılan açıklamada, taşıyıcı roketin ikinci kademe ateşleme sisteminin vaktinde çalışmaması nedeniyle ivmesini kaybettiği belirtildi.

Fırlatış nedeniyle Güney Kore’nin başşehri Seul ve Japonya’nın Okinava Adası’nda sirenle ihtarlar yapıldı.

Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin kuzeybatı kıyısından ateşlenen roketin Eocheong Adası’nın 200 kilometre açığına düştüğünün belirlendiğini, roketin denize düşen bir kesiminin ele geçirdiklerini bildirdi.

Devlet Lideri’ne bağlı Ulusal Güvenlik Kurulu, acil toplanarak durumu ele alırken fırlatış nedeniyle Kuzey Kore’yi kınayan açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Başarısız olup olmamasına bakılmaksızın bu fırlatış BM Güvenlik Kurulu kararlarının açık bir ihlali ve Kore Yarımadası’nın barış ve güvenliğine yönelik önemli bir provokasyondur.” sözüne yer verildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı da ABD’li, Güney Koreli ve Japon yetkileri ortasında telefon görüşmesi yapıldığı ve tarafların fırlatışı “güçlü halde kınadıkları” kaydedildi.

Fırlatış, Kuzey Kore’nin 2016’dan bu yana yaptığı 6. başarısız uydu fırlatma denemesi oldu.

Pyongyang idaresi, 31 Mayıs ile 11 Haziran ortasında bir tarihte uydu fırlatışı yapacağına dair Japonya’yı ve Memleketler arası Denizcilik Örgütünü bilgilendirmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, nükleer silah programı nedeniyle uyguladığı yaptırımlar kapsamında Kuzey Kore’nin güdümlü füze teknolojisi ile fırlatışlar yapmasını yasaklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir