Manisa’da 424 milyon metreküp atıksu arıtımı yapıldı

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde kurulduğu günden bu yana Gediz ve Bakırçay Ovaları’nın bereketli topraklarını muhafaza noktasındaki yatırımlarını sürdüren Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki atıksu arıtma tesislerini muvaffakiyetle işletmeye devam ediyor.

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, idare tarafından işletilen 20 atıksu arıtma tesisi ile bugüne kadar 424 Milyon metreküp atıksu arıtımı yapıldığını belirtti. Genel Müdür Aslay, 2015-2022 yılları ortasında tesislerin 32 Milyon 400 bin TL’lik güç teşvikinden yararlandığını da kelamlarına ekledi.

Manisa’nın doğal etrafının korunması noktasında Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün çevreci yatırımlara büyük değer verdiğini belirten Genel Müdür Aslay, “Yaklaşık bin 700 çalışanımızla 17 ilçemiz 1088 mahallemizde yaşayan vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu ve altyapı temini noktasındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek kuşaklarımıza daha yaşanılabilir bir kent bırakmak için de atıksu arıtma tesisi yatırımlarımıza büyük ehemmiyet veriyoruz. Yönetimimiz kurulduğu günden bu yana ekonomik ömrünü tamamlamış tesisler yerine Manisa ve Alaşehir merkeze çağdaş tesisler inşa ettik. Atıksu arıtma tesisi olmayan Turgutlu, Soma, Gördes, Alaşehir Kavaklıdere ve Sarıgöl’e de yeni tesisler kazandırdık. İlçe ve belde belediyelerinden devraldığımız tesislerle birlikte Manisa’mıza şu an 20 atıksu arıtma tesisiyle hizmet veriyoruz. Selendi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizde ise inşa çalışmaları, mekanik ve elektrik imalatları da tamamlanarak tesisin kuru kabulü yapıldı. Demirci ve Kırkağaç İlyaslar’da ise inşa çalışmalarımız süratle devam ediyor. Ayrıyeten Köprübaşı, Alaşehir Uluderbent ve Yunusemre Muradiye mahallemize inşa edeceğimiz tesislerimizin de projeleri hazır. Tüm bu yatırımlar göz önüne alındığında kuruluşumuzdan bu yana 424 Milyon metreküp atıksuyu arıtıp bereketli Gediz ve Bakırçay havzalarına pak bir formda deşarj ettik” diye konuştu.

“32 MİLYON 400 BİN TL’LİK GÜÇ TEŞVİKİNDEN YARARLANDIK “

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında, etraf müsaadesine sahip ve yıl içinde etraf cezası almamış atıksu arıtma tesislerine verilen güç teşviki kapsamında yönetmelikte yer alan tüm kararları muvaffakiyetle yerine getirdiklerini söz eden Genel Müdür Aslay, “Kurumumuz bünyesinde bulunan ve başarılı bir formda işletilen tesislerimiz 2015-2022 yılları ortasında 32 Milyon 400 bin TL’lik güç teşvikinden yararlandı. 2023 yılı güç teşvikleri için de gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’ne müracaatımızı yapacağız. Tesislerimizden gelen güç teşvikleri Manisa’mıza yeni yatırımlar yapabilmemize ve kurum bütçemizi de korumamıza imkan sağlıyor. Güç teşvikinden faydalanmaya hak kazanan her yeni tesisimizle birlikte Manisa ve Manisalılarımız kazanmaya devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir