Meclis Feshi Nedir? Meclis Feshedilirse Ne Olur?

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihinin belirlenmesi sırasında birtakım gelişmeler yaşanmıştı. Seçimin en geç 18 Haziran tarihinde yapılması gerektiği gündeme gelmişti. Daha sonra seçimlerin erkene çekilmesi kelam konusu olmuştu. 2023 seçimlerinin 14 Mayıs Pazar günü yapılacağı katılaşmıştı. Bu kararın geçerli olması için ise meclisin feshi gündeme gelmişti. Pekala meclis feshi nedir? Meclis feshedilince ne olur?

İşte detaylar…

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs Pazar günü düzenlenecek. Seçimin ikinci cinse kalması halinde ise seçimler 28 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Önümüzdeki seçimlere dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan yaptığı konuşmasında ’10 Mart Cuma günü anayasının bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının sonraki gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz’ sözlerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları üzerine meclisin feshedilmesi konusu tekrar gündeme gelmiş oldu.

Meclis feshi nedir? Meclis feshedilince ne olur?

Resmi Gazete’nin 2017 yılında yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 116. Maddesi’ne nazaran;

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

  • Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

  • Cumhurbaşkanının ikinci periyodunda Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilir.

  • Seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclisin ve Cumhurbaşkanının yetki ve vazifeleri, yeni Meclisin ve Cumhurbaşkanının vazifeye başlamasına kadar devam eder.

  • Bu biçimde seçilen Meclis ve Cumhurbaşkanının misyon mühletleri de beş yıldır.

Feshetmek Ne Demektir?

TDK’ye nazaran feshetmek ‘verilmiş bir yargıyı kaldırmak, bozmak’ yahut ‘kapatmak, dağıtmak’ manalarına gelmektedir. 

Fesih sözü TDK’ye nazaran cümle içerisinde ‘Fesih kararı almak’veya ‘Parlamentonun feshi’ biçiminde kullanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir