Paris’te tansiyon yüksek: 71 gözaltı

Hükümetin emeklilik yaşının 64’e yükseltilmesini içeren düzenlemeyi mecliste oylama yapılmadan devreye almak için adım atmasına reaksiyon gösteren binlerce kişi, bu gece de başşehir sokaklarındaydı. Aksiyoncular, Paris’te meclise yakın meydanda ve Zafer Takı’nın bulunduğu ünlü Şanzelize Caddesi civarında şovların yasaklaması nedeniyle kentin güneyindeki sokaklara yöneldi.

Göstericiler, çöp konteynerleri, bisiklet ve scooterları ateşe verdi, polis tersi sloganlar attı. Polis grupları göstericileri, biber gazı ve copla müdahale ederek dağıtmaya çalıştı. İtalya Meydanı’nda toplanan göstericilere karşı da tazyikli su kullanıldı, kimi aksiyoncular yaralandı.

Fransız basınının emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberlere nazaran, Paris’te şimdiye kadar 71 gösterici gözaltına alındı. Fransa Ulusal Gazeteciler Birliği de yaptığı yazılı açıklamada, dün Paris’teki şovlarda 2 gazetecinin gözaltına alındığını belirtti.

Reform aykırıları, Başbakan Elisabeth Borne’un düzenlemeyi 16 Mart’ta mecliste oylamaya sunmadan Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrasını kullanarak devreye almaya çalışmasının akabinde şov düzenlemeye başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir